Hörcsik Richárd az Európai Unió új Alkotmányáról
2004.10.10. 21:32
Az Európai Unió nem jött volna létre a keresztyénség eszménye nélkül, és mi, magyarok is másmilyenek lennénk, ha lennénk egyáltalán. Szomorú, hogy az Európai Unió nem gondolkodik egységesen a gyökereiről, és a kérdést aktuálpolitikai megfontolások tárgyává teszi.
A Fidesz támogatja az EU új Alkotmányát, de külön nyilatkozatot kér a kormánytól a kisebbségek közösségi joggyakorlásának garanciáiról!
(2004.10.04.)
Nem kérdés, hogy a Fidesz támogatja az unió új alkotmányát, illetve annak aláírását - jelentette ki a párt vezérszónoka. Hörcsik Richárd ugyanakkor azt is hangsúlyozta: a dokumentum nem mondja ki egyértelműen, hogy nemzeti és etnikai kisebbségek jogainak védelméről van szó a preambulumban, és nem garantálja a kisebbségek közösségi joggyakorlását. Ezért kérik a kormány külön-nyilatkozatát erről. Azt is belefoglalnák ebbe a dokumentumba, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségek pozitív megkülönböztetése nem számít diszkriminációnak.
Hörcsik Richárd az ellenzék másik kifogását is megemlítette:
- Az Európai Unió nem jött volna létre a keresztyénség eszménye nélkül, és mi, magyarok is másmilyenek lennénk, ha lennénk egyáltalán. Szomorú, hogy az Európai Unió nem gondolkodik egységesen a gyökereiről, és a kérdést aktuálpolitikai megfontolások tárgyává teszi - így Hörcsik Richárd.
***
A 25 tagállam közös alkotmányszerződését 29-én Rómában írják alá, Magyarország nevében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Kovács László külügyminiszter. A dokumentum 2006. novemberében lép életbe, az új intézményi és döntéshozatali rend pedig 2009-től érvényes.
|