Aktuális : Agrármegállapodás: van, aki elégedetlen és tovább tüntet! |
Agrármegállapodás: van, aki elégedetlen és tovább tüntet!
2005.03.14. 17:26
Hétfő reggel nyolcra eltűntek a traktorok a Felvonulási térről. A váratlan vasárnapi megállapodást mind a gazdák, mind a kormány győzelemként ünnepli. Gyurcsány úgy érzi, nem engedett a negyvennyolcból, a gazdák meg úgy, hogy végre egységes érdekképviseletet alkottak. A bodrogközi és a hegyközi gazdák a végsőkig kitartottak és még tovább is vállalták volna az újhelyi határnál a félpályás útlezárást, mégis örömmel fogadták a bejelentést, befejeződött a gazdatüntetés.
Gyurcsány: "Nem engedtünk a 48-ból"
Gyurcsány Ferenc a Nap-Keltének nyilatkozva úgy vélte, a gazdák a legfőbb kérdésekben meghátráltak, elfogadták, hogy a költségvetésen kívül nincs támogatás. "Számomra világos volt, hogy eredmény és siker csak akkor van, ha nem engedünk a 48-ból", jelentette ki a kormányfő. A miniszterelnök szerint nagyon sok pénz, 328 milliárd forint áll rendelkezésre az agrárágazat és a vidék támogatására, hatvan százalékkal több, mint ami 2002-ben volt. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy a mezőgazdaság és a vidék sorsa Európa egyik legnehezebb kérdése. Úgy fogalmazott, tartósan fenn kell tartani ezek támogatását, de tudni kell, hol van a határ.
Gazdák tere
A gazdák is a győzelmüket ünnepelték. Jakab István, a gazdák vezére öeömét fejezte ki, hogy ötven év után végre erős, egységes képviselete van a gazdálkodóknak. Egységes erejüket a jövőben az EU-pénzekhez való jobb hozzáférésért mozgósítják, ígérte. A Magosz-elnök délután a gazdákat is tájékoztatta a megállapodásról a Felvonulási téren. "Ez a tér a gazdák terévé vált, ez a magyar gazdák tere", mondta. A gazdák a sátorban és a sátor körül, mások a traktorok tetején ütemes taps kíséretében hangosan ismételték: "Gazdák tere".
Agrárbéke fedezet nélkül - A kormány csak átcsoportosít és hitelt vesz fel
Pluszpénzt nem kaptak a gazdák a délben aláírt megállapodásban, a kormány 20 milliárd forint átcsoportosítására tett ígéretet. Ennek a pénznek a fedezete egyelőre nincs meg, a tárca ezért hitelt vesz fel.
A hegyközi és a bodrogközi gazdák örülnek, hogy vége
- Az örömünk kettős - mondja a mikóházi Juhász Sándor. - Egyrészt örülünk annak, hogy sikerült célt érnünk és aláírták a felek a
megállapodást. Másrészt pedig azért nagy az örömünk, mert ezzel együtt azt is be tudtuk bizonyítani, hogy nem politikai szándéktól vezérelve álltunk ki az utakra. Ha így történt volna, akkor még az ünnep alatt is kint állunk. Minket csak az érdekel, hogy azt megkapjuk, ami a jogos jussunk, ennél többet nem is akartunk elérni. Nagyon bízom abban, ez a megállapodás ha teljesen megoldani nem is fogja, de legalább enyhíti majd a problémáinkat. A megkérdezett hegyközi és bodrogközi gazdák többsége nem kívánt nyilatkozni. Indokul valamennyien azt hozták fel, nem ismerik a megállapodás részleteit, felelőtlenül pedig nem akarnak nyilatkozni, hiszen a rengeteg szimpátiamegnyilvánulás mellett elég támadás is érte őket az elmúlt hetekben.
Van, aki tovább tüntet
A Magyar Sertéstartók Szövetségének elnöke elégedetlen az eredménnyel. Sákán Antal szerint a nemzeti támogatásokkal és a piacvédelemmel kapcsolatban a kormány nem adott garanciát a gazdáknak, "enélkül pedig a megállapodás nullát ér". Ezért más gazdaszervezetekkel együtt nem kívánják abbahagyni, csupán felfüggesztik a demonstrációt. Az ország tizenöt pontján, illetve Budapest környékén négy ponton tovább demonstrálnak, hiszen március 23-ig kaptak engedélyt, mondta Sákán Antal.
(forrás: MNO, hirtv.net, index.hu, MTI, Borsod Online)
***
A gazdák felelős nyilatkozatokat követelnek a miniszterelnöktől
A demonstráló gazdák tárgyalódelegációja visszautasítja, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök annak ellenére, hogy vasárnap még reális kompromisszumként értékelte a gazdákkal történt megegyezést, nem egészen 24 óra múltán a demonstráló gazdák meghátrálásáról és saját győzelméről beszél. Jakab István, a tárgyalódelegáció vezetője, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmaz: ezzel a miniszterelnök saját politikai kommunikációs céljainak szintjére szeretné silányítani a gazdákkal kötött megállapodást. "Elfogadhatatlannak tartunk minden olyan politikai törekvést, ami indulatot gerjeszt a gazdák, a város és a vidék között".
Hozzáteszi: a gazdák tárgyalódelegációja visszautasítja a miniszterelnök minden olyan nyilatkozatát, megnyilvánulását, amely az aláírt megállapodás értékét megkérdőjelezi, egyben elvárja, hogy további nyilatkozatai előtt kellő mélységben ismerje meg annak a megállapodásnak a tartalmát, amelyet kézjegyével ellátott.
A tárgyalódelegáció vezetője a gazdák nevében felszólítja Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, hogy az ünnep előestéjén hivatalából fakadóan ne a nemzet megosztására, hanem az össznemzeti érdekek képviseletére törekedjen, a saját és pártjának politikai térnyeréséhez ne a gazdákat használja eszközül.
A köznyugalom megtartása nemcsak a gazdáktól, hanem a miniszterelnöktől is megköveteli a felelős gondolkodást és a felelős nyilatkozatot - fogalmaz a közlemény. (MTI)
|