Aktuális : A Polgári Hírlevél decemberi számából |
A Polgári Hírlevél decemberi számából
2005.12.19. 08:39
Hírek, információk, ünnepi rendezvények
A Sárospataki Polgári Körösök fórumaként minden kedden este 6 órakor tartjuk összejövetelünket, a református egyház régi iskolatermében, a Lórántffy utcában!
December 19-én, hétfőn 17 órakor Karácsonyi hangversenyt tart a Farkas Ferenc Művészeti Iskola – tanárainak és növendékeinek közreműködésével. A koncert szünetében gyűjtést szervezünk a kárpátaljai magyarok karácsonyi megsegítésére.
Január 9-én, hétfőn este 6 órakor ifj. Berta Zoltán előadása a Sárospataki Református Kollégium Repozitóriumának új könyvtártermében lesz (egykori földszinti kiállítóterem).
Január 12-én, péntek este fél hattól P O L G Á R I K Ö R Ö S T A L Á L K O Z Ó T tartunk Sárospatakon, a református parókia Lorántffy termében. Az est vendége Navracsics Tibor lesz.
*
KÉSZ
Január 26-án este 6 órakor újabb Molnár V. József előadást vetítünk le a görög katolikus parókia közös-ségi termében a „Gyertyaszentelő Boldogasszony” ünnepkörről.
WAO
A Wass Albert Olvasókör következő találkozója január 31-én, kedden este 6-tól lesz a szokott helyen. A téma a Kard és kasza című regény.
*
Wass Albert-szobor Verőcén
December 5-én, hétfőn felavatták Verőcén a Wass Albert parkot és szobrot a katolikus plébániahivatal mögött. A mű Tóth Dávid szobrászművész alkotása. Az ünnepség fővédnöke Beer Miklós váci megyéspüspök volt, az ünnepi beszédet Bartha József református lelkész, a Czegei Wass Alapítvány elnöke mondta el. Az avatáson jelen voltak a felvidéki, erdélyi, kárpátaljai és délvidéki magyar egyházi és politikai vezetők, valamint Wass Albert fiai is. A rendezvény házigazdája Bőzsöny Ferenc, a Magyar Rádió nyugalmazott főbemondója volt. A rendezvényen közreműködött Budai Ilona Magyar örökség-díjas népdalénekes és Ferenczy Csongor színművész.
MONDJUNK ÚJRA IGENT!
Polgári körünk elhatározta, hogy a tavalyi kettős állampolgárságról szóló népszavazás kudarcát enyhítendő, képeslapokat fogunk küldeni december 5-re Székelyudvarhelyre, a Polgármesteri Hivatalba, és a képeslapokra csak ennyit írunk: „IGEN!”
Miután mi elég kevesen vagyunk, úgy gondoltuk, hogy mégis csak nagyobb hatása lenne, ha a mi harminc képes-lapunk mellé még néhány száz társulna, ezért szeretnénk, ha felhívásunkhoz a többi polgári kör is csatlakozna.
Magyar Aliz - Belvárosi Polgári Kör
*
PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, a Németh László Kulturális Alapítvány és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK Pedagógiai Intézete gróf Klebelsberg Kunó kultuszminiszter örökségének feltárására, szellemi és tárgyi hagyatékának ápolására, születésének 130. évfordulója alkalmából pályázatot hirdet két kategóriában: diákok (15-25 éves korig), valamint pedagógusok (elsősorban a szakmát gyakorlók) és helytörténeti kutatómunkát végző pályázók számára.
A pályázat célja feltárni, ismertetni és bemutatni azokat a szellemi vagy tárgyi emlékeket, alkotásokat, létesítményeket, kiadványokat, általában azt a hagyatékot, amelynek létrejöttét Klebelsberg Kunó tevékenysége, kezdeményezései, támogatása, befolyása iniciált vagy elősegített.
A pályamű terjedelme max. 10 oldal, beérkezési határidő: 2006. február 1.
A pályázatokat elbíráló zsűri tagjai: Hoffmann Rózsa, Lezsák Sándor, Párdányi Miklós, Salamon Konrád, Tőkéczki László. (info: Szerk.)
*
MAGYAR ÜNNEPEK
A nemzettudat vállalás kérdése szellemi és közösségi mivoltunk alapja és bizonyítéka. Felemelkedése visszahat a magyar emberre, családra és az országra, valamint az egész nemzetre. Jövőnk szempontjából meghatározó, hogy a közösségek, kiemelten a kisközösségek köztudottá tudják tenni érdekeit és az általa képviselt értékeket. Ebben a küzdelemben magyar közösségi ünnepeink meghatározása és megélése hatékony eszközt jelent, ezért új ünnepnapokat kívánunk nagy egyezségben megalapítani.
Példaként a magyar nemzet eseménye lehet: a tiszta vizeink életnapja, a magyar örökség napja, a Kárpátok hágóinak ünnepnapja, a győztes csatáink ünnepe. A kisebb közösségek ünnepei: helységnevünk ünnepe (helységnév, utcanév, régi helységnevek, falu- és városrészek nevei), a szántóföld napja (a hajdani határbejárások emléke), népénekek napja (természetesen beleértve az összes nemzetiséget), és a történelmi emlékhelyek napja.
Konkrét dátumok: Október 23. Az 1956-os forradalom és szabadságharc ünnepe és a magyar címer napja.
- December 26. Karácsony másodnapja és Szent István megkoronázásának napja.
- Január 1. Az áldott állapotban lévők és a megszületendők napja.
- Január 2. Névünnep (családnevek, keresztnevek, nemesi előnevek és kialakulásuk ünnepe).
- Január 22. A nemzeti imádság napja.
A december 5-hez legközelebb eső vasárnap – idén december 4-e, a keresztények számára Advent – legyen a Nemzetünnep. A nemzeti egységet, a teljesség és összefogás alkalmát ünnepeljük meg. Legyen az olyan jelentős ünnepség, ahol a történelmi Magyarországról összegyülekezők a nemzeti összetartozás eszméjét hirdetik – idén első ízben Székelyudvarhelyen.
Magyar közösségi ünnepeink meghatározásában a Magyarországért Alapítvány vállalja a szervezést. Magyar közösségektől, civil szervezetektől várjuk a konkrét ünnepnapokkal, és magával a mozgalommal kapcsolatos javaslatokat a magyarunnep@t-online.hu e-mail címen, és azután minderről tájékoztatjuk a közvéleményt. Jankovics Marcell, Makovecz Imre,
Farkas Balázs (Magyarországért Alapítvány alapítója) és Német Miklós Attila (Magyarországért Alapítvány kuratóriumi elnöke)
|