Aktuális : Ma országszerte a kommunista diktatúra áldozataira emlékeznek |
Ma országszerte a kommunista diktatúra áldozataira emlékeznek
2007.02.25. 13:23
Az Országgyűlés az Orbán-kormány idején, 2000. június 13-án - Horváth Béla kisgazda képviselő előterjesztésére - elfogadott határozata értelmében a középfokú oktatási intézményekben minden év február 25-én tartják a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapját.
Ezen a napon arra emlékezünk, hogy Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet katonai hatóságok 1947. február 25-én jogtalanul letartóztatták és a Szovjetunióba hurcolták, ahol bírósági tárgyalás nélkül nyolc évet töltött fogságban. E naptól számítjuk tulajdonképpen a kommunista diktatúra kezdetét Magyarországon, ugyanis Kovács Béla elhurcolásával, az FKGP "lefejezésével" véget ért a féldemokrácia, a kvázi jogállamiság, amely 45 és 47 között úgy ahogy létezett.
Ma az ország számos helyén néma főhajtással, egy szál gyertya gyújtásával emlékeztek-emlékeznek az áldozatokra, a kivégzettekre, a bebörtönzöttekre, a recski foglyokra, a Hortobágyra kitelepítettekre, az emigrációba kényszerültekre, a munkahelyeikről, egyetemekről politikai okok miatt eltanácsoltakra, a megfigyeltekre, a vörös rezsim által fizikailag, lelkileg megnyomorított sokaságra. Akik nagy árat fizettek nézeteik, becsületük, tisztességük, hazaszeretetük miatt, az ország szabadságáért, a demokráciáért.
Ez a nap - február 25. - minden évben a hős áldozatokra, a rákosista-kádárista kommunista önkényuralom elszenvedőire emlékeztesse az utókort, amelynek szent kötelessége elesett, megnyomorított eleink emlékének őrzése, árváik ápolása, és a haza szolgálata minden körölmények között, úgy, ahogyan azt példaképeink a legnehezebb, embertpróbálóbb időkben is bátran, tiszta szívvel tették. Köszönet érte a pesti srácoknak, a Mansfeld Pétereknek, a Tóth Ilonkáknak, a Kopácsy Sándoroknak, a Pongrácz Gergelyeknek, és neves és névtelen társaiknak, akik felvették a harcot a túlerőben lévő megszállókkak, és ontották ki ifjú vérüket Mosonmagyaróvártól Tatán át Salgótarjánig a sortüzekben. Emlékezzük a még köztünk élő legendákra, a Wittner Máriákra, és hajtsunk fekjet az eltávozottak emléke előtt.
Egyes kutatások szerint a kommunizmus évtizedei világszerte mintegy 100 millió áldozatot szedtek, legalább ötször annyit mint a fasizmus. Ebből kelet-európai veszteség több mint egy millió ember, köztük százezres magyar halottakkal. Van hát kikre emlékeznünk minden év február 25-én.
A KOMMUNIZMUS ÁLDOZATAINAK EMLÉKNAPJA
A Comenius Tanítóképző Főiskolán
"Vannak változások….Ne sápadj"
Gulyás Gyula filmrendező előadása és filmjeinek vetítése
2007. február 26-án 14.00-kor a 20-as előadóban!
|