Aktuális : Megszűnt a Sárospataki Polgári Kör - Megalakult a Wass Albert Kör |
Megszűnt a Sárospataki Polgári Kör - Megalakult a Wass Albert Kör
TL 2007.07.23. 13:59
A Sárospataki Polgári Kör tagjai a közelmúltban megtartott összejövetelükön egyhangú szavazással feloszlatták a civil mozgalmat. Az értékelésük szerint a Sárospataki Polgári Kör az elmúlt években beteljesítette történelmi küldetését és a tagság a jövőben más formában kívánja folytatni közéleti tevékenységét.
A jelen lévők azon nyomban létre is hozták a Wass Albert Kört, amely a korábbi Wass Albert Olvasói Kört is magába olvasztotta. A WAK vezetői teendőit ez év végéig Gáll József pedagógus, a Vay Miklós Szakképző Iskola megbízott igazgatója látja el, akinek munkáját Makláry Zsolt, a megszűnt Polgári Kör vezetője tiszteletbeli elnökként segíti. A sárospataki Wass Albert Kör összejöveteleit kéthetente kedden este 7 órától tartja a Lorántffy közben, a Református Ifjúsági Házban, ahol aktuális országos és helyi ügyeket vitat meg. A legközelebbi összejövetel július 31-én 19 órától lesz. A WAK tervei között szerepel rendszeres rendezvények megtartása A Művelődés Házában, valamint 2008-ban méltó módon megemlékezni a kör névadója (képünkön) születésének 100. évfordulójáról.
***
Gróf Czegei Wass Albert az erdélyi magyar irodalom jelentős alakja volt. 1908-ban született Válaszúton. Egyik leghíresebb könyve a Kard és kasza, amely több generációs családi életrajz formájában áttekinti a történelmünket 1050-től egészen a mai korig. 1944-től Németországban, majd 1952-től az 1998-ban bekövetkezett haláláig az Amerikai Egyesült Államokban élt. Műveit Magyarországon a rendszerváltás óta jelentetik meg, korábban a kommunista rezsim tiltotta terjesztésüket, így szinte ismeretlen volt hazánkban. Irodalmi munkásságának kritikai feldolgozása ma is folyik – a hazai olvasóközönség körében népszerűsége az 1990-es évek végétől rohamosan növekszik. A (poszt)kommunista Horn-Kuncze-kormány idején a szélsőségesen magyarellenes SZDSZ belügyminisztere megtagadta Wass Albert kérését, hogy hazatelepülhessen Magyarországra. Tette ezt a gyalázatot arra a kommunista román népbírósági ítéletre hivatkozva, amely egy koncepciós perben koholt vádak alapján távollétében háborús bűnösnek mondta ki az erdélyi magyar írófejedelmet.
|