Aktuális : Európai fizetési ranglista: utolsók között a magyar bérek |
Európai fizetési ranglista: utolsók között a magyar bérek
MNO 2005.03.03. 16:56
Csökken a fizetések közötti különbség Európában, miután a leggazdagabb államok alkalmazkodtak a bérversenyhez, a szegényebb országokban pedig a gazdasági növekedés és a külföldi tőke beáramlásának fokozódása miatt nőttek a keresetek - írja legfrissebb jelentésében az Európai Munkáltatók Szövetsége (FedEE). A magyar bérek a lista utolsó előtti csoportjában találhatók.
Az immár hatodik éve megjelenő Fizetések Európában 2005 című éves beszámoló 48 ország bérszínvonalát tekinti át a február eleji adatok alapján, és az egy órára eső fizetések átlagát tekintve.
A fizetési ranglistát Dánia vezeti, amely az értékelésben 100 pontot kapott, és ehhez hasonlították a többi országot. A skandináv államot Svájc, Norvégia és Liechtenstein követi 83, 77 és 74 ponttal. Az öt nagy csoportra bontott 48-as lista élbolyába tartozik még Németország, Svédország és Hollandia is (67, 59, illetve 58 ponttal).
A sereghajtók csoportjában található a balkáni államok többsége mellett Lettország és Litvánia, Fehéroroszország, Oroszország és Ukrajna is. Az utolsó helyen Moldávia áll, mindössze 2 ponttal.
Magyarország 13 ponttal a 31. a listán, és az öt országcsoport közül az utolsó előttiben található a többi friss kelet-európai EU-tagállam mellett. Az új tagállamok közül Ciprus kapta a legjobb helyezést (24.), majd az új tagok "minilistáján" még Szlovénia (27. hely), Málta (28.), és Horvátország (30.) is megelőzi hazánkat. A frissen csatlakozott államok közül 40. helyezésével a sereghajtó Lettország.
Európán belül még mindig jelentősek a fizetéskülönbségek, ám a különbségek lassan kiegyenlítődnek - állítja a szövetség. A bérkiegyenlítődés okai között sorolják fel a megnövekedett munkavállalói mobilitást: egyre többen élnek és dolgoznak ugyanis két különböző Európai országban. Ezen kívül a bérek kiegyenlítődését eredményezi az is, hogy a keleti társaik által támasztott verseny miatt a nyugat-európai országokban megpróbálják leszorítani a béreket, illetve, hogy a szegényebb országokba érkező tőke miatt itt gyorsabban emelkednek a fizetések. (hvg.hu)
|