Aktuális : Tavaly 3,8 milliárd euró volt a külkereskedelmi deficit - Bokros lesújtó ítélete a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormányról |
Tavaly 3,8 milliárd euró volt a külkereskedelmi deficit - Bokros lesújtó ítélete a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormányról
Jobb Patakért 2005.03.04. 13:26
Az elmúlt három-négy évben Magyarország elveszítette azt az előnyt, melyet a 90-es évek szerkezeti reformjai révén elért - ezt Bokros Lajos mondta a Hungarian Business Forum pénteki konferenciáján, amelyet a nevéhez fűződő program tíz éves évfordulója alkalmából rendeztek. "A 2002-ben hivatalba lépett kormány volt az első demokratikus kabinet, mely már első évében sem fordított gondot a költségvetési és fizetési mérleg egyensúlyára" - mondta az egykori pénzügyminiszter hozzátéve: ma senki sem tekint úgy Magyarországra, mint élenjáró reformországra.
Közben a Központi Statisztikai Hivatal nyilvánosságra hozott adataiból kiderült, hogy az export a tavalyi évben 44 063 milliárd euró, míg az import 47 910 milliárd euró volt, a kivitel 15,7 százalékkal, a behozatal 13,4 százalékkal haladta meg az előző évit. A korábban közölt előzetes adatok szerint tavaly a külkereskedelmi deficit 3 879 milliárd euró volt - ismertette a KSH. A 2004 decemberi hiány 238,5 millió euró volt. Forintban számolva a külkereskedelmi mérleghiány 969 883 milliárd forint volt 2004-ben, szemben a 2003. évi 1 051 698 milliárd forinttal. Az export 2004-ben folyó áron számolva 11 094 milliárd forint, az import 12 064 milliárd forint volt. Az export 15 százalékkal, az import 12,8 százalékkal nőtt az előző évhez képest.
"Az európai Unió - okkal, ok nélkül - ismételten szégyenpadra ülteti országunkat, hiszen nem vesszük komolyan saját ígéreteinket sem" - mondta a Közép-Európai Egyetem (CEU) tanára. A volt pénzügyminiszter szerint Magyarország folyamatosan veszíti el versenyképességét, gyengül a társadalom egysége és szolidaritása.
Bokros Lajos, miután elemezte valamennyi demokratikus kormány gazdaságpolitikáját, illetve stabilizációs lépéseit, a jelenlegi kabinetnek előadásában azt üzente: "még nem késő".
Draskovics Tibor pénzügyminiszter a konferencián aláhúzta: az adóreformot azért kezdte el a kormány, mert annak sikeres megvalósítása az államháztartás más területein is reformokat ösztönöz. A magyar kormánynak 1995-ben nem volt egyezménye a Valutaalappal (IMF), így a Bokros-csomagot nem lehet IMF-diktátumnak tekinteni - jelentette ki Surányi György korábbi pénzügyminiszter.
A konferencián Surányi szakmailag is elválasztotta a magyar stabilizációt az ortodox Valutaalap-programoktól. Az emblematikus bajuszt viselő szakember nevével fémjelzett intézkedés-sorozat ugyanis lassabban egyensúlyozta ki az államháztartást, és a jövedelempolitikának is fontos szerepet szánt.
(Forrás: MNO, MTV Teletext, Napi Online, Gazdasági Rádió)
|