A MAGYAR DEMOKRATA FÓRUM HITELESSÉGÉÉRT - ÁLLÁSFOGLALÁS
2004.11.21. 23:48
Az MDF-ből kizárt képviselők kívülről igyekeznek megújítani a pártot
2004. november 21.
Kétigenes szavazás decemberben, belső tisztújítás a következő hónapokban és az MDF eredeti irányvonalának visszaállítása - ezeket a célokat jelölték meg nem csak az MDF-ből kizárt vagy kilépett képviselők, hanem a párt több jelenlegi tagja is a budapesti megbeszélésen.
Kétigenes szavazás decemberben, belső tisztújítás a következő hónapokban és az MDF eredeti irányvonalának visszaállítása. Ezeket a célokat fogalmazta meg három közösség: a Lakitelek munkacsoportból alakult Nemzeti Fórum Egyesület, a Magyar Nemzetpolitikai Társaság és a Magyar Demokraták a Magyar Demokrata Fórumért Társaság.
Az általuk kiadott állásfoglalásból kiderül, az MDF alapítóinak és tagjainak egy csoportja politikailag szakít az elnöki körrel, mert az szerintük önkényesen és erőszakosan változtatott az MDF irányultságán és elfordult az eredeti, nemzeti, konzervatív jobboldaliságtól. Fontos, hogy az MDF tagságát és támogatóit minél szélesebb körben meg kell győzni arról, hogy az MDF-nek nem a jobboldalt kell támadnia, hanem onnan keresni szövetségest.
Székelyhidi Ágoston szerint 2006-ban az MDF a Fidesszel és a Kereszténydemokrata Néppárttal alkothatna egy győztes politikai szövetséget. Ékes József, a Nemzeti Fórum egyik alapító tagja megoldásnak a tisztújítást tartaná, amely révén az eredeti irányvonalához visszatérő MDF-et ismét erősíthetnék a nemrég kizárt, vagy kilépett tagok is. Ékes József úgy véli, az MDF-en belül zajló folyamatokról nem igazán tájékozott a párt tagsága.
- Mi azt kérjük a Magyar Demokrata Fórum tagjaitól, mint Nemzeti Fórum, hogy senki ne lépjen ki az MDF-ből - mondta Ékes József. Mi szeretnénk és bízunk abban, hogy a Magyar Demokrata Fórum tagsága rákényszeríti a mai vezetést, az országos választmányt arra, hogy adott esetben tisztújító nagygyűlést hívjon össze. Talán akkor maga a Magyar Demokrata Fórum az alapítói hűségéhez, elkötelezettségéhez, erkölcséhez visszatérve újból erős jobboldali, keresztény, konzervatív párttá tudja magát szélesíteni, erősíteni és akkor valóban megnyílik annak az esélye, hogy 2006-os választásoknál a jobboldal valóban jobboldalként fogja megnyerni a választást.
Bőti Attila
(www.radio.hu)
***
Mi, a Magyar Demokrata Fórum alapítói és tagjai az alábbiakban személyes meggyőződésünket és kezdeményezésünket nyilvánítjuk ki.
Az MDF hitelessége rohamosan fogyatkozik. Ennek az eszmei, politikai, emberi, szervezeti hitelességnek az újrateremtéséért felelősséget kell vállalnunk és cselekednünk is kell! Indítékunk és célunk ebben áll.
Utolsó figyelmeztetést jelentett a hitelrontásra, hogy 2004. november 15-én Dávid Ibolya elfogadta a kormánykoalíciótól az országgyűlési alelnöki megbízást. A 187 támogató szavazatból, 179-et ugyanis az MSZP és az SZDSZ képviselőitől kért és kapott. Ezzel az MDF elnökeként az MSZP és az SZDSZ országgyűlési alelnöke lett - politikailag függőségbe került. Dávid Ibolyának ellenzéki párt elnökeként nem lett volna szabad elfogadnia ezt a kormánykoalíciós megbízást. Minthogy azonban vállalta, az MDF tudatos hitelrontásának következményét is magára vette.
Dávid Ibolyát ezért többé nem tekintjük az MDF politikailag hiteles elnökének. Az MDF-et azonban szeretnénk megmenteni a további hitelrontás és hitelvesztés végveszélyétől.
Ennek a fenyegető folyamatnak a bizonyítékai egymás után sorakoztak és sorakoznak. Az idei június 13-i Európai Parlamenti választás szerény sikerét az elnöki kör az MDF önkényes irányváltoztatására használta ki. Elfordultak az eredeti nemzeti konzervatív jobboldaliságtól, és a globalizáció neoliberális áramlatához szegődtek.
A december 5-i népszavazás kampányában az elnöki kör így már a kórházprivatizáció folytatására buzdított. Ha a kórházprivatizáció leállításának javaslata ellen lépett fel, akkor a kormánykoalíció érdekét erősítette. Ennek a hatását szenvedtük meg a november 14-i időközi országgyűlési választás csúfos kudarcában Sopronban és Szécsényben.
Hosszabb távon aztán a hazai privatizáció kiterjesztése, a globalizáció térnyerése az állam cselekvőképességét a kritikus határ alá szoríthatja. Az MDF elnöki köre nem törődik ezzel a kockázattal.
Az elnöki kör szinte tüntet az önkényességgel. Különösen az országgyűlési alelnöki választásánál a más pártokkal való együttműködéshez a választmány előzetes felhatalmazására lett volna szükség. Választmányi felhatalmazás nélkül a népszavazási kampányt sem lett volna szabad elindítani. Ilyen felhatalmazásokról azonban nem tudunk. Reméltük, hogy az MDF elnöksége a november 17-i ülésen tisztázza, majd a tagság elé tárja ezeket az ügyeket. Eddig erről sem hallottunk.
Ország-világ előtt zajlottak és zajlanak viszont az elnöki kör erőszaktettei. Szervezeteket szüntettek meg, testületeket váltottak le, országgyűlési képviselőket zártak ki törvényes alap nélkül. Az elnöki kör éppenséggel azokkal számolt le, akik az MDF eredeti irányultságát és szervezeti demokráciáját védelmezték. Az elnöki kör ezen önkényességét és hitelességét ma már bírósági ítéletek igazolják. Csak hát, ez az egész MDF hitelességét rombolja.
Erről beszélünk. Az önkényes irányváltoztatás és a hatalmi visszaélés bent és kint az MDF történelmi szerepét ássa alá. Bent főleg azoknak a biztonságát rendíti meg, akik a 2002?2006 közötti szakaszban az MDF-et képviselik érvényes politikai együttműködési egyezmények keretében az országos és a helyi döntéshozásban. Kint azokat a támogatókat idegenítik el, akik eddig az MDF eredeti önazonosságát és egyértelmű hovatartozását becsülték. Vagyis az elnöki kör önkényes irányváltoztatása és hatalmi visszaélése az MDF-et alkalmatlanná teheti a politikai szövetségkötésére és a széles nemzeti támogatásra. Legrosszabb esetben 2006-ban már nem akad, akit az MDF képviselhet, és nem marad, aki az MDF-et képviselheti.
Meg kell állítanunk ezt az önfeladást és önrombolást! Mi ezért ezennel szakítunk az elnöki körrel. Az MDF-ből azonban nem lépünk ki, és az elnöki kör kiközösítésére sem gondolunk. Az elnöki kör önkényesen és erőszakosan változtatott az MDF irányultságán. Mi demokratikus és természetes úton akarjuk érvényesíteni az eredeti irányultságot.
Elismerjük az MDF 2002-ben megválasztott országgyűlési képviselőiből alakult NEMZETI FÓRUM EGYESÜLET törekvéseit. Ezeket az oktalanul és jogtalanul kirekesztett képviselőket szándékaik és tetteik alapján változatlanul az MDF tagjainak tartjuk. Rájuk is számítva kezdeményezzük az MDF-ben a fokozatos tisztújítást.
Megérkezett az utolsó figyelmeztetés, elérkezett az utolsó pillanat az MDF hitelességének újrateremtésére. A 2006-os országgyűlési és helyhatósági választásokra már ennek az újra hiteles MDF-nek kell készülnie, ezzel kell készülnünk. Ennek jegyében nyílt vitákat és demokratikus megoldásokat ajánlunk. A többi elsősorban a helyi szervezetekben tevékenykedő tagtársakra tartozik.
Bízunk a Magyar Demokrata Fórum minden tagjának felelősségvállalásában. Mi magunk itt ennek a közös felelősségvállalásnak a részeseiként szólalunk meg.
Budapest, 2004. november 21.
Ékes József
országgyűlési képviselő,
a Nemzeti Fórum Egyesület alapító tagja
prof. dr. Lovas István
a Magyar Nemzetpolitikai Társaság alelnöke
Székelyhidi Ágoston
Magyar Demokraták a Magyar Demokrata Fórumért Társaság szóvivője
|