Kitekintés : Győzött az igen és az igen, de a népszavazás eredménytelen - reagálások |
Győzött az igen és az igen, de a népszavazás eredménytelen - reagálások
www.gondola.hu 2004.12.06. 16:56
A választáson résztvevők 65 százaléka ellenzi a kórház-privatizásiót, 51,5 százalékuk támogatja a kettős állampolgárságot, ám a kórház-privatizációról szóló szavazás eredménytelen, és nem volt sikeres a kettős állampolgárságról szóló népszavazás sem.
Valamivel több mint 8 millióan voltak jogosultak szavazni. Az eredményességhez a szavazók több mint 50 százalékának, de legalább 2 millió 10 ezer főnek kellett volna azonos választ adnia a kérdésekre ahhoz, hogy a népszavazás eredményes legyen.
A szavazatok 99 százalékos feldolgozottságánál arra a kérdésre, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények, kórházak maradjanak-e állami, önkormányzati tulajdonban, s az Országgyűlés semmisítse-e meg az ezzel ellentétes törvényt, a megjelentek 65,04 százaléka igennel válaszolt, 34,96 százalék nemmel.
A kettős állampolgársággal kapcsolatos kérdésre a szavazók 51,51 százaléka válaszolt igennel, míg 48,49 százaléka nemmel - derül ki az Országos Választási Iroda honlapján közzétett adatokból.
A szavazatok 99 százalékos feldolgozottságánál a szabad demokrata vezetésű fővárosban a szavazók 59,30 százaléka elutasítja az egészségügy privatizációját, és csupán 40,70 százalék támogatja. A kettős állampolgárságot 51,14 százalék adná meg, míg elutasítja 48,86.
A kórházprivatizációra arányaiban a legkevesebb igen (a főváros után) Komárom-Esztergomban érkezett (61,11 százalék), a legtöbb Zalában (71,29). A kettős állampolgárságra arányaiban a legtöbben szintén Zalában (57,97), illetve Bács-Kiskunban (57,10) szavaztak igennel, míg legkevesebben Komáromban (45,42).
Rragálások az eredményre:
Orbán és Hiller is győzelmet ünnepel
A népszavazás elbukott, a kezdeményezők kudarcot vallottak, a választók a felelős hazafiságot választották - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vasárnap este Budapesten. Orbán Viktor Fidesz-elnök szerint győzött az igen és a többség szava számít. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke a kettős állampolgárság kapcsán kijelentette: elő kell segíteni, hogy minél többen az Európai Unió tagjai lehessenek, és addig is a határon átnyúló gazdasági együttműködések hozzájáruljanak az életfeltételeik javításához.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elégedetten nyilatkozott a vasárnapi népszavazás eredményéről. Közölte: a népszavazás elbukott, a kezdeményezők kudarcot vallottak, a választók a felelős hazafiságot választották Az ország új nemzetpolitikát kíván, több felelősséggel és több lehetőséggel. Annak érdekében, hogy könnyebb legyen magyarnak lenni a Kárpát-medencében a kormány kezdeményező lesz a nemzetpolitika és az egészségügy megújításában - mondta a miniszterelnök a népszavazást értékelő sajtótájékoztatón. A kormányfő azt mondta, tudja mi a dolga: 15 millió magyar iránt viselt felelősséggel kíván kormányozni.
A népszavazáson az MSZP felelős politikája győzött - jelentette ki Hiller István, a párt elnöke vasárnap este. "Az MSZP felelős, hazafias politikát folytat. A népszavazáson ez a felelősség győzött" - fogalmazott. Hozzátette: a nemet választók és a szavazástól távol maradók markáns többségben vannak, mivel nem akarták, hogy a nemzet nagy kérdéseit igenné és nemmé silányítsák le. A kórház-privatizációval kapcsolatban elmondta: nyitva maradt az út a magánkezdeményezések bevonására, és a kormánynak van felelős programja ennek koordinálásra. Hiller István szerint a népszavazás lehetőséget biztosít a felelős nemzetpolitika továbbvitelére.
A pártelnök azt mondta, a pártok között győztesek nincsenek, de vannak felelősök, akik kényszerpályára akarták állítani Magyarországot. "Magyarország ezt nem akarta, és nem engedte" - fogalmazott. Hiller azt mondta: az MSZP arra kéri a kormányt, hogy folytassa és vigye végig a szülőföldön való boldogulás támogatását.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke a népszavazás eredménytelenségével kapcsolatban kijelentette: az emberek nem fogadták el azt, hogy olyan kérdésekben akarnak velük döntést hozatni, amelyek rosszak, és következményei nehezen mérhetők fel. Állítja: ez az oka annak, hogy kevesen vettek részt a népszavazáson. Mint mondta, akik elmentek, azok a kettős állampolgárság kérdésében nem tudtak vagy nem akartak állást foglalni, de az is lehet, hogy ez az ország végzetes kettéosztottságát tükrözi. Hozzátette: a felelősség azoké, akik ezt kezdeményezték, mert nem lett volna szabad erre a "kényszerpályára lépni, amit a választók elutasítottak".
Kuncze Gábor úgy fogalmazott: "Magyarországnak mostantól kezdve végig kell gondolnia, hogy mit tud tenni érdemben még többet a határon túli magyarság helyzetének javítása érdekében". Hozzátette: elő kell segíteni, hogy minél többen az Európai Unió tagjai lehessenek, és addig is a határon útnyúló gazdasági együttműködések hozzájáruljanak az életfeltételeik javításához. Emellett támogatni kell a különböző autonómiai törekvéseiket és azt, hogy nyelvüket, kultúrájukat megőrizhessék.
Kuncze Gábor szerint a kórház-privatizáció kérdését sem vállalták az emberek, ami azt jelenti, hogy a politika mozgástere megmaradt ebben a kérdésben. Azt mondta, az emberek nem tudták, mi a kórház-privatizáció, "nagyon sokan vezették félre őket a kampányban", ennek is köszönhető, hogy így alakult a szavazatok aránya. "Ezzel együtt is a liberálisok álláspontja szerint hozzá kell kezdeni az egészségügy finanszírozási és szerkezeti rendszerének átalakításához, mert a magyar egészségügy jelenlegi helyzetében nem jó már a betegeknek sem, és nem jó a benne dolgozóknak sem" - mondta.
Orbán szerint a többség szava számít
Orbán Viktor szerint a népszavazás érvényes volt, amelynek során az igenek győztek, a nemek pedig alulmaradtak. A Fidesz elnöke a vasárnapi népszavazás után tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a véleményt nyilvánító emberek többségének szava igenis számít. Ezért szerinte a parlamentnek és a kormánynak tartózkodnia kell olyan törvény megalkotásától, amely a közkórházak eladásához vezetne. A kettős állampolgárság ügyében Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet összehívását kezdeményezte, ahol szerinte fel kell állítani a kettős állampolgárságról szóló törvényt előkészítő bizottságot.
Dávid is elégedett
Dávid Ibolya, az MDF elnöke is elégedett a népszavazás eredményével. A Magyar Televízió A Szólás Szabadsága című műsorában azt mondta: a választók megerősítették, hogy ezekben a kérdésekben a parlament és a kormány nem háríthatja át a felelősséget a népre. Dávid szerint ezek a kérdések túl komplikáltak voltak.
Az MVSZ és Thürmer
Rácz Sándor, a Magyarok Világszövetségének tiszteletbeli elnöke indulatosan nyilatkozott az eredményekről a Magyar Televízió A Szólás szabadsága című műsorában. Közölte: újabb népszavazást kezdeményeznek, amint azt a törvény lehetővé teszi. Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke, a kórházprivatizációs népszavazás kezdeményezője elégedett a részvételi eredményekkel. Közölte: nem zárható ki, hogy más egészségügyi témában is kezdeményeznek referendumot.
Rácz Sándor, a Magyarok Világszövetségének tiszteletbeli elnöke kifejezetten haragosan közölte a Magyar Televízió A Szólás szabadsága című műsorában, hogy eszük ágában nincs belenyugodni a választás eredményébe. Közölte: új eszközöket keresnek, mert a jelenlegi állapotot nem lehet elviselni. Egyelőre nem tudta pontosan megmondani, hogy mit tudnak csinálni, de valószínűsítette, hogy újabb népszavazást kezdeményeznek.
"Hiszünk abban, hogy az ezerszáz év európai történelem, amely a magyar nemzetet itt a Kárpát medencében egybefonta, erősebb lesz annál, ami elválaszt bennünket. Erősebb lesz a televízión keresztüli agymosásnál, erősebb lesz a mindent a zsebre játszó, ösztönöket felébresztő politikánál és meg tudjuk fogni egymás kezét" - fogalmazott Patrubány Miklós, az MVSZ elnöke vasárnap este a Parlament előtti téren. Mint mondta, a negyven százalékot megközelítő részvételi arány "óriási, hiszen (...) a kormányoldal a nemleges szavazásra bíztatott, illetve a távolmaradásra bíztatott". A jelenlévők hangos füttyszóval fejezték ki nemtetszésüket.
Patrubány Miklós kifogásolta, hogy a kormány a Magyarok Világszövetségének "egyetlen fillért sem juttatott, annak érdekében, hogy a gondolatainkat, a kezdeményezésben rejlő lehetőségeket Magyarország választópolgáraival megoszthassuk."
A Munkáspárt elnöke szerint a vasárnapi referendum általuk becsült 35-40 százalékos részvételi aránya siker, Thürmer Gyula erről az urnazárás után húsz perccel tartott budapesti sajtótájékoztatóján beszélt. Közölte azt is, nem zárható ki, hogy más egészségügyi témában kezdeményeznek referendumot, ha a mostani voksolással nem érik el céljukat. "Sokáig dolgozott ezen a Munkáspárt, mi voltunk ennek a kezdeményezésnek a fő motorjai" - mondta. "Az elmúlt hetekben a kormánypártok, a kormány és személyesen az egészségügyi miniszter és a miniszterelnök igen tisztességtelen, lejárató hazugságkampányt folytatott a népszavazás intézménye ellen és a kórháztémában adható igen válasz ellen" - mondta a politikus, aki szerint a becsült részvételi arányban "benne van a kétmillió igen szavazat esélye". A kormányzat magatartása, mondta, "egészen biztos, hogy sok embert összezavart és sok embert elrettentett a részvételtől".
A Munkáspárt elnöke az MTI kérdésére nem nyilatkozott egyértelműen arról, kezdeményeznek-e az egészségügyi privatizációval kapcsolatban újabb népszavazást az e hétvégi referendum sikertelensége esetén. "Mi alkotmánytisztelő párt vagyunk és ugyanabban a kérdésben rövid időn belül nem lehet újabb népszavazást tartani, de a magyar kórházak sorsáért még nagyon sok területen lehet folytatni a harcot" - mondta. Példaként említette a "beszállítási szabályokat és törvényeket", amelyek "már így is lehetővé teszik a multinacionális cégeknek, hogy a kórházakat lerabolják és a társadalombiztosítási pénzeket a tudtunk nélkül kivigyék az országból" - mondta, megjegyezve "ez utóbbi kérdésben akár népszavazással is" elképzelhető, hogy fellépnek.
A határon túliak
A határon túli magyar pártok vezetői és azt szeretnék, hogy a kormány minél előbb oldja meg a kettős állampolgárság kérdését. Markó Béla, az RMDSZ elnöke szerint a kormánypártok miatt messze került a megoldás, de folytatni kell az egyeztetéseket. Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke pedig kijelentette: a kettős állampolgárság kérdését az igenek győzelme után nem lehet megkerülni. Kasza úgy vélte, hogy a nemmel szavazókat megtévesztették.
Továbbra sem mond le a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a kettős állampolgárság problémájának megoldásáról, a MÁÉRT-ban helyet foglaló többi határon túli magyar szervezettel együtt mielőbb megpróbál olyan egyeztetés-sorozatot kikényszeríteni, amely végül elvezethet a konszenzusig - mondta vasárnap este Markó Béla, a szövetség elnöke. "Ez persze most nagyon távolinak tűnik, hiszen a kormánypártok élesen szembefordultak ezzel" - tette hozzá.
A politikus a magyarországi népszavazás eredménytelenségével kapcsolatban elmondta: az erdélyi magyarság eddig is számított, ezután is számítani fog Magyarország segítségére. A népszavazás végeredményét nem szabad úgy értelmezni, hogy a magyar nép eltaszította a határon túli magyarságot. "Másrészt viszont minden pillanatban képesnek kell lennünk önállóan cselekedni, önálló döntéseket hozni, sorsunkat magunknak kell intézni, Trianon óta erre vagyunk ítélve" - mondta Markó.
A történtek nyilvánvalóan rontották az RMDSZ és a magyar kormány viszonyát, hiszen a két fél egy nagy jelentőségű kérdésben került szembe egymással - mondta Markó. Szerinte azonban ez nem jelenti azt, hogy a jövőben az RMDSZ nem próbálja meggyőzni a magyar kormánypártokat álláspontjuk megváltoztatásáról.
"Csatát nyertünk"
A népszavazás kicsi, de fontos győzelem, hiszen kiderült, hogy a magyar társadalom többsége támogatja a kettős állampolgárságot, e pillanattól kezdve a magyarországi politikai elittől kell várni a megoldást - vélekedett vasárnap este Szász jenő, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) elnöke. "Csatát nyertünk, még háborút nem" - mondta Szász, úgy értékelve, hogy a népszavazás megmutatta: a magyar társadalom többsége akarja és támogatja a kettős állampolgárságot.
"A magyar kormány ne legyen kicsinyes, most ne azt számolgassa, hogy megvolt-e a 25 százaléknyi igen szavazat, hanem azt vegye figyelembe, hogy egy ügydöntő népszavazáson többen voltak azok, akik igennel szavaztak, mint akik a nemre voksoltak" - mondta a székelyföldi politikus, hangsúlyozva, hogy a határon túli magyarság erősíti, nem pedig gyöngíti a nemzetet. Ettől a pillanattól kezdve a magyarországi politikai elittől kell várni a megoldást - fogalmazott Szász, aki szerint meg kell indulnia majd egy fontos egyeztetési folyamatnak, elsősorban a magyarországi pártok között. De a határon túli magyarok is szívesen vesznek részt ebben a munkában, annak érdekében, hogy mindenki tisztán lásson, s hogy mindenkiben tudatosuljon: a határon túli magyaroknak az anyaországhoz kötése inkább bővíti a lehetőségeket, semmint teherként nehezedne az anyaországi társadalom vállára. Innen már csak előrelépni lehet, ezt az előrelépést meg is kell tenni - mondta Szász Jenő, aki szerint ez elsősorban a magyar kormány felelőssége.
"Félre lettek vezetve"
Vajdasági magyar politikai vezetők szerint a kudarc mellett is van pozitív eredménye kettős állampolgársággal kapcsolatos ügydöntő népszavazásnak: az, hogy a kérdést többé nem lehet megkerülni és szőnyeg alá söpörni. Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) vasárnap azt nyilatkozta, hogy mindig is ellenezte és felelőtlenségnek tartotta a Magyarok Világszövetségének népszavazási kezdeményezését. "Ez a felelőtlenség most számszerűsíthető, és elvárom azoktól, akik zsákutcába terelték a kérdést, hogy vonják le a felelősséget, köszönjenek le tisztségükről, és örökre tűnjenek el a történelem süllyesztőjében, mert óriási kárt okoztak a magyar nemzetnek" - mondta a legnagyobb délvidéki magyar párt elnöke.
Kasza örül annak, hogy több volt az igen szavazat, mint a nem, ami erkölcsi győzelmet jelent. A politikus megköszönte a magyarországi választópolgároknak a részvételt, kiváltképpen azoknak, akik igennel szavaztak. "A nemmel szavazóknak viszont el kell gondolkodniuk tettükön. Nem kívánok nekik semmi rosszat mondani. Továbbra is egy nemzet vagyunk, függetlenül attól, hogy más a véleményünk. Ők félre lettek vezetve, s most szembe kell nézniük lelkiismeretükkel" - mondta Kasza.
"Ez a kérdés most már annyira időszerűvé vált, hogy sürgősen foglalkozni kell vele a határon túli magyarok érdekében. Az igen szavazatok arra kötelezik a kormányt, hogy gyorsan és felelősségteljesen reagáljon. Lehet időt húzni, kibúvókat keresni, de a kettős állampolgárság kérdését többé megkerülni és szőnyeg alá söpörni nem lehet" - szögezte le Kasza József.
Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) elnöke szerint "kicsi volt az igenek győzelme, de ilyen ellenpropaganda mellett ez jó eredménynek mondható". Ágoston közölte, hogy pártja nem hibáztatja a magyarországi szavazókat. A pártelnök hasonlóképpen úgy látja, hogy a kettős állampolgárság kérdését többé nem lehet megkerülni, s ez fontos témája lesz a 2006-os választásnak.
|