Aktuális : Újabb ügynöklista a neten: http://www.angelfire.com/zine2/szakerto90/ |
Újabb ügynöklista a neten: http://www.angelfire.com/zine2/szakerto90/
2005.02.27. 18:56
A Political Capital honlapján szereplő ügynöklista után itt az újabb interneten olvasható névsor. Az önmagát "szakértő"90"-nek nevező, kilétét fölfedni nem kívánó személy tette fel a világhálóra azt a 219 nevet - újságírókat, a kulturális és művészeti élet ismert személyiségeit, politikusokat és főpapokat -, amelyről azt állítja, hogy "hiteles forrásból" származik, a rendszerváltáskor állították össze és megegyezik azzal, amit 1990-ben a távozó utolsó kommunista miniszterelnök, Németh Miklós adott át utódjának, az akkor hivatalba lépő Antall József első szabadon választott kormányfőnek. A listát illetékesek nem erősítették meg, de valódiságát sem cáfolta eddig senki hitelt érdemlően. A közzétételét viszont többen - így Péterfalvy Attila országgyűlési biztos is - adatvédelmi szempontból aggályosnak minősítették.
"A sajtóban, a kulturális élet különbözõ területein, a politikában tevékenykedõ és a történelmi egyházakba beépített egykori ügynökök névsora került fel az internetre szombaton. A magát Szakértõ'90 néven aposztrofáló ismeretlen szerint a 219 nevet tartalmazó lista azonos az Antall József exminiszterelnöknek átadott, ám 1990 óta csupán szóbeszédből ismert anyaggal.
A lista közlõje bevezetõ kísérõszöveggel látta el az anonim, ingyenes tárhelyen megjelentetett dokumentumgyûjteményt. "Szakértõ'90" állítása szerint "hiteles forrásból" jutott hozzá a gépelt listákhoz, amelyeknek fénymásolatát változtatás nélkül - "úgy, ahogy azokat 15 évvel ezelõtt készítették" - helyezte el az angelfire.com ingyenes tárhelyszolgáltatón. A 17 lapból álló anyag valójában öt egymástól elkülönülõ ügynöklista. Az egykori összeállítók külön kategóriába sorolták a rendszerváltás évei elõtt az országos sajtóban dolgozókat, a kulturális és a mûvészeti élet szereplõit, a helyi lapkiadásban tevékenykedõket, a pártok és politikai szervezetek tagjait és a történelmi egyházak képviselõit. A különbözõ hosszúságú listákon összesen 219 név és a személyazonosság megállapításához szükséges adat (születési év és anyja neve) szerepel.
A kísérõszöveg szerint nem ismertek a listára felkerült személyek kiválasztásának szempontjai, de valószínûsíti, hogy "a 90-es évek közéletéhez tartozó személyek egyes csoportjainak érintettségét" próbálták illusztrálni a készítõk. A listákon sem fedõnév, sem az esetleges beszervezést bizonyító bármilyen adat nem szerepel, de "Szakértõ'90" úgy véli, hogy a többség a Belügyminisztérium egykori III/III-as csoportfõnökségéhez tartozott, a kisebb részt pedig a kémelhárítással foglalkozó III/II-es csoportfõnökség szervezte be.
A részlisták a kulturális és egyházi személyek esetében a leghosszabbak, az elõbbi 62, az utóbbi 50 nevet tartalmaz. Közismert, de eddig ügynökmúlttal nem gyanúsított embereket különösen az országos média és az egyházak esetében sorol fel nagyobb számban a dokumetumgyûjtemény. Szerepel a listán több tévés és rádiós személyiség, történelmi egyházak ismert képviselõi, valamint a katolikus egyház néhány ma is aktív vezetõje, egykori pápai követe. A lista az MDF, az SZDSZ, a Fidesz és több a rendszerváltás idején a politikában aktív, azóta marginalizálódott vagy megszûnt szervezet tagjai közül is tartalmaz néhány nevet. Az MSZP nem szerepel a kigyûjtésben, ami egybeesik azzal, amit a kísérõszövegben idézett egykori belügyminiszter, Horváth Balázs egy korábbi nyilatkozatában elmondott: "szocialista párti személy egy darab sem volt" abban a listában, amit Antall és Göncz Árpád mellett õ is megkapott Németh Miklóstól.
lista
Forrás: Index"
www.hirtv.hu
|