Aktuális : Március 9.: A demokráciában következménye van a népszavazásnak |
Március 9.: A demokráciában következménye van a népszavazásnak
2008.03.04. 12:58
Országjáró kampánykörútjának békéscsabai állomásán Orbán Viktor élő interjút adott a Csaba Rádiónak, délután pedig egészségügyi konzultáción vett részt a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház vezetőségével és dolgozóival Gyulán.
A beszélgetés folyamán a Fidesz elnöke elmondta: a március 9-ei népszavazás nem csak a háromszáz forintokról, hanem - mint az életben minden - több dologról is szól. Egyrészt szól a három nagyon fontos kérdésről, a tandíjról, a kórházi napidíj, valamint a vizitdíj eltörléséről, hiszen nagyon sok olyan család él Magyarországon, akiknek ez szinte leküzdhetetlen akadályt jelent - mondta el -, de ezen túl szól a hazugság politikájának eltörléséről is, hiszen ebben a három kérdésben határozott megállapodás született 2006-ban, hogy ezek nem lesznek, és a választók joggal érzik úgy, hogy becsapták őket. Harmadik dimenzióként Orbán Viktor a magyar demokrácia minőségét említette.
Mint kifejtette, ez arról szól, hogy mi közünk van a saját életünkhöz. Hangsúlyozta: az elmúlt 18 évben sokan csak annyit láttak a demokráciából, hogy négyévente elmegyünk szavazni, egyébként a közélet nem tart igényt a véleményünkre. A népszavazás éppen azt bizonyítja be, hogy nem kell szükségszerűen így lennie, hiszen két választás között szükségszerűen mód van arra, hogy elmenjünk és döntsünk - jegyezte meg.
A Fidesz elnöke leszögezte: a mai gazdaság nem működik jól, a magyar gazdaság gyakorlatilag nem nő, ha pedig nem nő, akkor nincs elég pénz beruházni, ha pedig nincs elegendő munkahely, ha nem dolgozik elég ember, akkor elegendő adó- és járulékbevétel sincs. Ezért kell egy új gazdaságpolitika, egy új irány, aminek a középpontjában a növekedés áll. A pénzügyi egyensúlyt úgy kell garantálni, hogy közben a gazdáság növekedjen - mutatott rá.
Mint elmondta, a Fidesz rendszeresen benyújtja a parlamentben az ilyen célokat szolgáló indítványokat, csak a szocialisták egy egész más gazdaságpolitikát művelnek és támogatnak, ezért nincs még fordulat. Lehet, hogy a gazdasági fordulathoz politikai változásra is szükség lesz - jegyezte meg.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy már a népszavazás ténye is eredménynek tekinthető, hiszen 2006 ősze óta egy kitartó küzdelem áll a hátunk mögött, aminek az eredménye, hogy meg lehet tartani a népszavazást. Kifejtette: hogyha az emberek nagy számban elmondják a véleményüket, annak hatása kell, hogy legyen, hiszen azért fejti ki a nép a véleményét, mert azt szeretné, ha azt figyelembe vennék a döntéshozók. Az nem is kérdés, hogy demokráciában szükségszerűen következménye van a népszavazásnak - húzta alá.
A tandíjról szólva kifejtette: ezzel kapcsolatban az irigység politikája működik. Magyarországon gyakran szoktak politikát építeni arra, hogy az egyik társadalmi csoportot összeugrasztják a másikkal - mutatott rá -, most a tanulni akarókat a tanulni nem akarókkal. Mint fogalmazott, a tanulás befektetés, hiszen ez egy megállapodás a választókkal. A diploma megszerzése után több adót fognak fizetni, így 5,5 év alatt visszafizetik az egyetemi, főiskolai tanulmányaik költségeit. Hozzátette: a szülőknek az a dolga, hogy olyan országot faragjanak Magyarországból, ahova érdemes visszajönni. Mint mondta, nem az a baj, hogy elmennek a fiatalok, a feladat az, hogy olyan hely legyen az ország, ahova érdemes visszajönni.
Az egészségügyben dolgozók társadalma elégedetlen
Hétfő délután Orbán Viktor Gyulán egészségügyi konzultáción vett részt a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház vezetőségével és dolgozóival.
A találkozó utáni sajtótájékoztatón dr. Kovács József főigazgató-főorvos elmondta: a konzultáción egészségügyi dolgozókkal találkozott a Fidesz elnöke, ahol a mindennapjaikról, a problémáikról volt szó, valamint felidézték azt a pozitív múltat, ami 1998-tól egy igen jelentős fejlődést jelentett ebben a megyei kórházban, és ami által súlyponti intézmény lehetett a kórház az elmúlt évben.
Orbán Viktor hangsúlyozta: a mindennapi életben, a gazdaságban, az egészségügyben a sikerek számánál jóval magasabb a kudarcok száma. Hozzátette, a gyulai kórház története kétségkívül egy bíztató sikertörténet: 1998-tól kezdődően olyan fejlesztések indultak meg, amelyek az ittlakók egészségügyi ellátását jól szolgálták.
A konzultációról szólva úgy fogalmazott: mindannyian látjuk, hogy az orvostársadalom, az egészségügyben dolgozók társadalma, a szakszervezetek rendkívül elégedetlenek, nem egyszerűen csak a kormányzati döntések színvonalával és tartalmával, hanem azok módjával is. Úgy látják, hogy semmilyen magyarázat nincs arra, hogy az egészségügyben hosszú évtizedek alatt felhalmozott szakmai tapasztalatot bármely kormányzat figyelmen kívül hagyja. Ha ez a tudás nem épül be az egészségügy átalakításába, akkor papíron bármilyen jól mutat is egy reformkoncepció, a valóságban nem fog működni, zűrzavar és káosz lesz a végkifejlet, olyan, mint amilyen képet most az egészségügy mutat - tette hozzá.
Orbán Viktor beszámolt arról is: a konzultáción arra tett ígéretet, hogy a Fidesz egy olyan egészségpolitikát fog szorgalmazni, amely a parlamentet és a kormányt is visszatéríti az egyeztetések, a megállapodások és a konzultációk világába. Mint mondta, amikor a kórházi napidíjat és a vizitdíjat a népszavazás hatályon kívül helyezi, akkor utána egy érdemi szakmai munkának is meg kell indulnia a szakszervezetek, orvosszakmai szervezetek, a kamarák bevonásával a parlamentben. Tehát - tette hozzá - azt a munkát, amelyet 2-3 évvel ezelőtt kellett volna megindítani, a népszavazás hatására talán végre megindítja a magyar politika, és egy olyan egészségügyi koncepcióval rukkol elő, amely magában foglalja a tapasztalatokat, és magán viseli az egészségügyi dolgozók szakmai kézjegyét is.
Döntő hatással lesz a népszavazás az egészségbiztosításra
Az egész egészségbiztosításra, az erről szóló vitára döntő hatása lesz a mostani népszavazásnak - hívta fel a figyelmet Orbán Viktor. Ha az igenek többségben lesznek, akkor a legfontosabb kormányzati tanulság az lesz, hogy a rossz döntésekhez nem kell ragaszkodni. ,,Ha egyszer előre látható, hogy a népakarat szembefordul a kormánnyal, ha előre látható, hogy bizonyos szakmai megoldásokat nem fogad el, elutasítja a vizitdíjat, meg a kórházi napidíjat, akkor nem kell elmenni a falig, nem kell elmenni a népszavazásig, hanem vissza kell vonni ezeket a javaslatokat" - tette hozzá.
Mint fogalmazott, ezt a leckét küldi majd március 9-én az egészségbiztosítási törvény ügyében ez a népszavazás, azt is vissza kell majd vonni. ,,Miért kell megvárni megint, amíg a magyar emberek összegyűjtik az egymillió aláírást, megindítják a népszavazási akciót, és majd egy népszavazás végén helyezik hatályon kívül azt a törvényt, amelyről most is tudjuk, hogy elutasítják az emberek?" - tette fel a kérdést. A pártelnök elmondta, abban bízik, hogy nem egyszerűen a miniszteri, vagy kormányzati személyi változások történnek, hanem olyan politikai változás lesz Magyarországon, amely végre a fölülről diktált kormányzati bölcsesség helyett visszatér a szakmai alapokon nyugvó, széles konzultációs társadalmi egyeztetéses rendszerhez.
Szólt arról is, hogy megismerkedve a gyulai kórház számaival, kiderült számára, hogy a vizitdíj, a kórházi napidíj bevezetése az egyéb, az egészségügyet érintő átszervezésekkel együtt, valójában sok tíz-, illetve százmillió forintos veszteséget okozott az intézménynek ,,Azzal hogy az emberek nem mennek el az orvoshoz, nem veszik igénybe a kórház szolgáltatásait, maguk az orvosok meg a kórházak az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól érkező pénztől elesnek" - hangsúlyozta, majd hozzátette: az egész intézkedéscsomag szaldója negatív.
"Ezért biztatom az embereket, hogy ha az egészségügy jövőjéért aggódnak, akkor bártan szavazzanak igennel a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlésére" - húzta alá végül a Fidesz elnöke.
Orbán Viktor délután Békés megyei háziorvosokkal, majd a Munkástagozat régiós tagjaival találkozott Békéscsabán. A napot Békés megye 7. választókerületének aktivistáival való találkozással zárta.
A Fidesz elnöke március 4-én, kedden Kaposváron folytatja kampánykörútját.
(A nap eseményeiről készült képriport a Fotógalériákban tekinthető meg.)"
fidesz.hu, orbanviktor.hu
|