Tokaj-hegyalja újabb Trianonja?
2004.10.10. 20:13
Hörcsik Richárd interpellációjára Szanyi Tibor államtitkár válaszolt
Tokaj-hegyalja újabb Trianonja?
(2004-05-10)
Németh Imre miniszter úr megállapodott szlovák kollégájával, miszerint a magyar fél 220 hektár helyett 565 hektár szőlőterületet ismer el, hogy Szlovák oldalon ennyi tartozik Magyarország első és egyetlen zárt, történelmi borvidékéhez. Május elseje után Tokaj-hegyaljai szőlőterületet egyetlen centivel sem lehet növelni, csak más borvidék rovására. Ezért lepődtek meg Hegyalján, hogy miniszter úr egy könnyed mozdulattal 345 hektár területet
odaajándékozott a Szlovákoknak - mondta Hörcsik Richárd interpellációjában Szanyi Tibornak.
Szanyi szerint minden úgy jó, ahogy van.
Tisztelt Államtitkár Úr!
"A trianoni-trauma végképpen a múlté lesz, ha csatlakozunk az Unióhoz" - hangzott gyakran az elmúlt évek uniós kampánya során. Így gondolták a Tokaj-hegyalján élő szőlőtermelő polgárok is, egészen a múlt szerdáig, amíg kézbe nem vették a napi sajtót, ahol azt a meglepő hírt olvasták: Németh Imre miniszter úr megállapodott szlovák kollégájával, miszerint a magyar fél 220
hektár helyett 565 hektár szőlőterületet ismer el, hogy Szlovák oldalon ennyi tartozik Magyarország első és egyetlen zárt, történelmi borvidékéhez.
Tisztelt Államtitkár Úr!
Ön is tudja, hogy május elseje után Tokaj-hegyaljai szőlőterületet egyetlen centivel sem lehet növelni, csak más borvidék rovására. Ezért lepődtek meg Hegyalján, hogy miniszter úr egy könnyed mozdulattal 345 hektár területet odaajándékozott a Szlovákoknak.
Németh Imre miniszter úr rossz megállapodást kötött, mert figyelmen kívül hagyta a számokat. Az 1908-as bortörvényben pontosan rögzítették a termőterületeket. Hegyaljához akkor 4200 hektár tartozott, amiből 1920-ban 178 hektárt elcsatoltak Szlovákiához, ami a borvidék 4%-át tette ki. 85 év természetes növekedése után ma Hegyalján jelenleg 5500 hektár szőlőterület
található. Ezen számítás szerint ennek 4%-a, tehát mintegy 220 hektár tartozhatna Szlovák részen a borvidékez.
Miniszter úr rossz megállapodást kötött, mert nem vette figyelembe annak a szakértői bizottságnak a véleményét, akik a helyszíni szemle során többször megállapították az elmúlt időszakban: a szlovákiai Kistoronya és Szőlőske határában a leges-legjobb indulattal is csak 300 hektár tekinthető tokajinak!
Tisztelt Államtitkár Úr!
Ez már nem érzelmi, hanem nagyon is zsebbevágó ügy. Ön elfelejtette képviselni a magyar szőlő- és bortermelők érdekeit! Ugyanis az állandó piaci zavarokkal küszködő hegyaljai termelők és cégek helyzetét az uniós és a világpiacokon, plusz 3 millió liter szlovák tokajival fogja megkeseríteni.
Tisztelt Államtitkár Úr!
Tárgyalásai előtt miért nem kérdezték meg a termelők, mondjuk Árvay Jánost vagy Sepsy Istvánt az év borászainak véleményét!
Miért kötöttek egyoldalú megállapodást? A miniszter úr elfogadta a szlovák fél túlzó igényét, miközben ők csak ígérték, hogy majd módosítják a szlovák bortörvényt, meg a minőség és eredetvédelmet - amivel már annyi bajunk volt az elmúlt évtizedek során.
Államtitkár Úr!
1920-ban Hegyaljától elcsatoltak 178 hektár szőlőterületet. Az uniós
csatlakozásunkkor, úgy érzik a hegyaljaiak, megtoldotta további 343 hektárral!
Szanyi személyeskedett
Szanyi Tibor válaszát úgy kezdte, hogy Hörcsik Richárd, aki hozzáértő, nyilván a frakció kérésére tartott "sok zagyvaságot tartalmazó interpellációt". Szanyi szerint ugyanúgy készül a bor Szlovákiában is mint Magyarországon, és semmi gond nincs a szerződéssel.
Hörcsik Richárd nem fogadta el a választ, mivel semmi garancia nincs arra, hogy a szlovák oldalon ugyanolyan minőségű tokaji bor fog készülni, mint a magyar oldalon. A képviselő arra is rámutatott, hogy nem ugyanolyan szőlőt ültetnek északon mint a magyarországi oldalon.
A kormánytöbbség elfogadta az államtitkár válaszát.
|