Sárospatak Város Képviselőtestületének ülése - 2004. szeptember 27.
2004.10.17. 17:27
(Átvettük az Erdős Tamás belvárosi önkormányzati képviselő (Fidesz-MDF-Összefogás Sárospatakért Egyesület) szerkesztésében megjelenő Belváros és Környéke ingyenes tájékoztató októberi számából. A testületi ülés beszámolójának felvezetéséből kiderül, hogy a Belváros és Környéke támogatja azon elképzelést, miszerint a képviselőtestületi ülések hiteles jegyzőkönyvei kerüljenek fel az internetre, a lakosság pontosabb tájékoztatása érdekében.)
Az első napirendi pontként a talajterhelési díj bevezetéséről korábban alkotott helyi rendelet technikai jellegű módosítása került a testület elé, amely egyhangúlag elfogadásra került.
A második napirendi pont az Árpád Vezér Gimnázium és Kollégium elmúlt évi tevékenységéről szólt és megállapítást nyert, hogy az intézmény jól végzi feladatát. Legnagyobb problémát a kollégium 112%-os kihasználtsága okozza, szükséges vált kiegészítő kollégiumi férőhelyek biztosításának a megszervezése, amelyben az igazgató kérte a képviselők közreműködését. Szó esett még többek között az Arany János Tehetséggondozó Program megváltozott finanszírozási rendjéről, valamint az iskolához tartozó udvar és környezetének parkosítási igényeiről. A polgármester megállapította, hogy a gimnázium a város legjobb anyagi helyzetben lévő intézménye.
A harmadik napirend a szociális gondoskodást nyújtó intézmények szakmai munkájáról szóló beszámolót tartalmazta. Ezt a feladatot Sárospatakon két intézmény, a Gondozási Központ és a Családsegítő és Pedagógiai Szakszolgálat együttesen látja el. A legszomorúbb megállapítás, hogy a Gondozási Központ a város legszomorúbb sorsú, legszegényebb intézménye, lehetőségei rendkívül behatároltak. Ezen lehetőségek keretein belül igyekszik ellátni a több mint 350 rászoruló sárospataki lakos házi gondozását, étkeztetését, nappali ellátását és gondozó házi ellátását. Évek óta problémát jelent az V. András Étterem szerepe az étkeztetésben mind minőségi, mind létesítményi adottságai szempontjából. Az étterem szerepvállalása a szociális étkeztetésben mindenképpen felülvizsgálatra szorul, erről a testület döntést hozott.
A következő napirendek egyike a piac üzemeltetőjének levelét tartalmazta, amelyben 2005. január 31-i lejárattal a bérleti jogviszonyt, így az üzemeltetést a bérlő felmondja. A képviselőtestület úgy döntött, hogy a következő ülésre meghatározza a piac jövőbeni üzemeltetésére, fejlesztésére vonatkozó elképzeléseit és újra meghirdeti azt. Személyes véleményem - és ezzel a képviselőtestület bólogatással egyet is értett -, hogy Sárospataknak szüksége van piacra, én ettől továbbmegyek: egy európai színvonalú, nemcsak piaci napokon nyitva tartó piactérre, vásárcsarnokra. Ezidáig csak vállalkozói ötleteket hallottunk különböző fejlesztési elképzelésekről, a város eddig nem fogalmazta meg világosan, hogy valójában mit is akar. Reméléjük, ez most megtörténik. Ha nem, akkor a rendezetlen állapotok konzerválódnak (legfeljebb 2006-ig).
A következő napirend a Szent Erzsébet úti ún. "sarokbástya" építési munkáinak helyzetéről szólt. A szövegben a következő fontos kijelentések kerültek a polgármester, mint előterjesztő által megfogalmazásra:
"... a sarokbástya építése több mint egy éve megállt és a jelenlegi helyzet ismeretében biztosan mondható, hogy a további folytatása nem várható." (...)
"... a szomszédok sorozatos fellebbezései megakadályozták a jogerős építési engedély kiadását" (...) "a vállalkozó által épített épületrész jogi sorsa, értékbeni elszámolása egyeztetés alatt van. Szerencsés dolog, hogy a pályázat (PEA, Pályázati Előkészítő Alap) megengedi, hogy a beruházás meghatározott százalékában lehetőség van az idegen tulajdonú ingatlanrész megszerzésére is."
Mindez tehát azt is jelentheti, hogy ha a város 2005-ben konkrétan is benyújtja a Panoptikum megvalósítására vonatkozó pályázatát, és konkrétan el is nyeri a támogatást, akkor a dolgok afelé is mutathatnak, hogy a város első emberének szándéka a Szalai-féle építmény megvásárlása. Ami még logikus is lehetne, hiszen az alépítmény, azaz a sokmillióból feltárt és vízmentesített kazamata az önkormányzat tulajdona (maradt). De ne folytassuk, mindez már csak feltételezés, mondhatná joggal bárki.
A polgármester a napirendet furcsa módon egy szűk oldalnyi irománnyal igyekezett volna elintézni. Képviselői javaslat hangzott el egy helyszíni szemle szükségességéről, és arról, hogy a napirend kapcsán indokolt lenne az elképzeléseket alaposan átbeszélni. Ez a polgármesternek nem nagyon tetszett, mindent elkövetett, hogy az ügyről ott és akkor minél kevesebb szó essék. Mindez nem sikerült, hiszen számos képviselő szólt hozzá, láthatólag sokakban felvetődött a kérdés: mi motiválja a polgármestert az ügyben. Végül a testület - talán az eső miatt - nem ment el helyszíni szemlére.
Szándékunk, hogy folytassuk az ügy alakulásáról szóló beszámolókat.
A következő napirendi pontból rendkívül szűkszavúan megtudhattuk, hogy a sétálóutca kialakítására benyújtott pályázatot befogadták, ami azt jelenti, hogy formai és tartalmi szempontból a pályázat alkalmas az elbírálásra. Most jön a neheze, amikor majd elbírálják a benne leírtakat.
A II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola bővítését célzó pályázat benyújtása folyamatban van. Ha ez nyer és megvalósul, akkor úgy tűnik nem lesz többé szükség az Esze Tamás Általános Iskola egykori épületére, a gyerekek elférnek majd a Petőfi utcai épületben.
Az önkormányzat az Erdélyi János és Comenius utcák sarkán lévő üres telek beépítésére ajánlattételi felhívást tett közzzé. A felhívásra három ajánlat érkezett, ezek közül a Patak-Invest (W-2004) jeligével benyújtott ajánlat nyerte el a képviselők többségének tetszését. A jelige mögött lévő befektetői csoporttal az önkormányzat elkezdi a tárgyalást.
Néhány szóban:
A Művelődés Háza 8 millió forintot nyert a mozi korszerűsítésére, amit az önkormányzat 3 millió 824 ezer forint saját erővel toldott meg. Ez azt jelenti, hogy 2005-től újra lesz Sárospatakon mozi.
Egy szabolcs megyei befektetőnek köszönhetően magánberuházás keretében új építési telkek kialakítására kerülhet sor a város több pontján, a Dezső Lajos és Kodály Zoltán utcák között, a Komáromi és a Bónis Ferenc utcák környékén, valamint a József Attila utca folytatásában és a végardói Tárna utca környékén.
Elfogadásra került a finnországi Nokia várossal kötendő testvérvárosi szerződés szövege.
10 önkormányzati ingatlan kerül eladásra a közeljövőben, melyek egy részét az önkormányzat nyilvános liciteljárás keretében kíván értékesíteni.
Tájékoztató hangzott el a fürdőfejlesztéssel kapcsolatban meghirdetett ajánlattételi felhívásra érkezett két előzetes befektetői ajánlatról (részletes kommentárral a következő számban jelentkezünk).
Sárospatak jegyzője anyai örömök elé néz, ezért bizonytalan ideig Vukovics Lászlóné aljegyző látja el a jegyzői feladatokat.
***
(Átvettük az Erdős Tamás belvárosi önkormányzati képviselő (Fidesz-MDF-Összefogás Sárospatakért Egyesület) szerkesztésében megjelenő Belváros és Környéke ingyenes tájékoztató októberi számából. A testületi ülés beszámolójának felvezetéséből kiderül, hogy a Belváros és Környéke támogatja azon elképzelést, miszerint a képviselőtestületi ülések hiteles jegyzőkönyvei kerüljenek fel az internetre, a lakosság pontosabb tájékoztatása érdekében.)
|