A 8KOR Színház rövid bemutatása
2005.02.28. 22:02
A 8KOR Színház Sárospatakon, a magyar történelem és kultúrtörténet oly sok dicső emlékét őrző kisvárosban működik immár 15 év óta. Elődje, a megyeszerte sok sikert aratott "8KOR" nevű rockegyüttes, mely - képzett zenészekkel és tehetséges amatőr színjátszókkal kiegészülve - a koncertezésnél nagyobb feladatokra vágyva hozta létre a rockszínházi produkciókra vállalkozó amatőr társulatot. Tagjai: tanárok, diákok, különböző foglalkozású fiatalok és művészetkedvelő idősebb helyi polgárok. Nagyobb színpadi vállalkozásaikat a város más amatőr együtteseivel (táncegyüttesek, kórus stb.) összefogásban valósítják meg.
(fotó: archív)
A csoport szólistái rendszeresen szerepelnek a város és a megye állami, társadalmi ünnepi műsoraiban, de évek óta részt vesznek Erdély magyarjainak nagy népünnepélyein Segesvárott, Fehéregyházán ill. Koltón a Petőfit és a magyar szabadságküzdelmeket idéző alkalmakon. Ugyanilyen meggondolásból járnak át Szlovákia magyarlakta településeire is. Alapvető feladatuknak tekintik ugyanis a magyar identitástudatnak, a hazaszeretet elrabolt érzésének újrateremtéséhez való hozzájárulást a ma itt népszerű műfaj eszközeivel is.
Első nagysikerű produkciójuk volt az 1988. évi március 15-én Hazádnak rendületlenül... címmel bemutatott szabadtéri verses, zenés, táncos összeállítás a forradalom és szabadságharc emlékére, amelyben a szólistákon kívül a Bodrog Táncegyüttes apraja-nagyja is közreműködött.
Egész estét betöltő színpadi bemutatójuk Itt élned, halnod kell! címmel, a magyar honfoglalás évfordulója tiszteletére 1996. október 23-án, az 1956-os magyar forradalom 40. évfordulóján dallal, néptánccal, a történelem sorsfordulóit felidéző irodalmi idézetekkel vezette végig a nézőt a magyarság 1100 éves históriáján - napjainkig.
A közel 100 szereplőt felvonultató, korhű jelmezekben felidézett nagy történelmi tablók sora rendkívüli közönségsikert hozott nemcsak a városban, de más településeken is.
1998. március 15-én, az 1848-as polgári forradalom 150. évfordulóján ünnepi műsorként mutatták be az alkalomhoz igen méltó, a fővárosban is nagy sikert aratott rockoperát A költő visszatér címmel. A 48-as időket felidéző, történelmi személyiségeket felvonultató, Petőfi Sándor forradalmár költő szellemének örök visszatértét sugalló "mesét" helyben és vidéken (sok pillanatában könnyekig meghatottan) több ezer néző élhette át.
Az együttes újabb sikereit hozta a Valahol Európában, majd a Légy jó mindhalálig c. musical bemutatása.
Az Itt élned, halnod kell! című produkció egyszerűsített változata egy 8 szereplős zenés pódiumműsor, amely az eredeti előadás minden lényeges tartalmi elemét megőrzi, de nem követel akkora színpadi apparátust. Ezzel a változattal szerepelt a csoport 2001. márciusában Washingtonban és a floridai Sarasotában.
Valamennyi színpadi produkciójukkal komoly szakmai elismeréseket szereztek nem csak a városban, de a megye több más településén és külföldön is.
Legutóbbi sikerük 2003. augusztus 20-án a csapat régi vágya, az István, a király c. rockopera koncertszerű bemutatása volt a várárokban. A közel ötezer nézőt vonzó előadás különlegessége volt, hogy minden hang (a szimfonikus és rockzenekari részleg, a kórus és természetesen a szólisták) élőben, ("konzerv" nélkül) szólalt meg. A több, mint fél éves felkészülés eredményeként létrejött igen komoly zenei teljesítményt tovább fokozta a táncegyüttesekből szerveződött csapat illusztratív közreműködése.
Ez a produkció - a támogatók jóvoltából - feltehetően tovább is élni fog, de az együttes már szövi távolabbi terveit is.
2003.10.01.
(forrás: http://www.sarospatak.hu/muvhaz/index.php?oldal=kiscsoport#8kor)
|